Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Atkurta Vlado Montvydo-Žemaičio vadavietė

2021 metais Šilalės rajone, visai netoli Medvėgalio piliakalnio, atkurta jau antroji partizanų žeminė. Pastatyta ne atsitiktinė, o lygiai tokia pati, kokia buvo Žemaičių apygardos vado Vlado Montvydo-Žemaičio vadavietė. Būtent taip nuspręsta Šilalės krašte paminėti šio laisvės kovotojo 110-ąsias gimimo metines.

Nors Vlado Montvydo-Žemaičio vadavietė buvo įkurta dabartinėje Šilalės rajono teritorijoje, tačiau žeminė atstatyta ne autentiškoje vietoje, o perkelta šalia Medvėgalio.

Žeminei atstatyti naudotas ąžuolo medis. Kad bunkeris ilgiau išsilaikytų, jis sutvirtintas dvigubomis sienomis. Turi dvi angas: viršutinę, kuri buvo skirta įėjimui, ir šoninę – skirtą pabėgimui. Viduje – gultai, stalai, žemėlapiai, keletas kitų daiktų, kurie atspindi pokario dvasią.

Vlado Montvydo-Žemaičio vadavietė buvo susprogdinta. Laimei, išliko brėžiniai, pagal kuriuos ir atkurtas bunkeris. Iniciatyva atkurti žeminę kilo laikinajam Lietuvos laisvės armijos karių ir rėmėjų sąjungos vadovui, šilališkiui Antanui Rašinskui. Atstatymo ir įrengimo darbuose pagelbėjo kariai-savanoriai, tremtiniai, šauliai, kiti geros valios žmonės.

Pulkininkas Vladas Montvydas buvo ketvirtasis ir paskutinis Žemaičių apygardos vadas. Žuvo nuo kulkos, jam būtų suėję 42 metai.

Rimos Norvilienės nuotr.